Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego kolory logo różnią się na monitorze i wydruku?

Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie tak: "Monitor świeci a kartka papieru nie". Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale przedstawia sedno problemu. Dodatkowo należy wyjaśnić jedną podstawową różnicę dotyczą Palet Kolorów CMYK i RGB.
Wyróżniamy dwie podstawowe palety kolorów:
  • Paleta RGB - czyli kolory używane na monitorach, telefonach, tabletach i telewizorach. Nazwa RGB pochodzi od angielskich nazw barw: R – red (czerwony), G – green (zielony) i B – blue (niebieski). Trudno w to uwierzyć, ale wszystkie kolory, które widzisz na monitorze składają się tylko z tych trzech kolorów. Tak, czarny też! Po prostu czarny kolor powstaje wtedy kiedy wszystkie kolory RGB mają wartość Zero, a biały kolor powstaje kiedy osiągają swoją maksymalną wartość czyli 255.
  • Paleta CMYK - czyli kolory używane do druku. To zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich. Skrót CMYK składa się z nazw czterech barw w wyniku, których dzięki ich zmieszaniu powstają wszytkie kolory jakie widzisz wydrukowane na papierze czyli:
    • kolor C cyjan (ang. cyan) odcień niebieskiego, a dokładnie mówiąc jasno niebieski, błękit, kolor nieba. 
    • kolor M magenta (ang. magenta) czysty, klasyczny kolor różowy. 
    • kolor Y Yellow (ang. yellow) piękny pełny kolor żołty 
    • kolor K Black (ang. black lub key colour) po prostu czarny 

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Księga znaku logo

Księga Znaku może być podstawowa lub rozszerzona, a przedstawione w niej informacje pokazują jak zbudowane jest logo i jak je używać. Podstawowa Księga Znaku. W podstawowej księdze znaku zawarte są informacje takie jak: opis budowy logo i jego konstrukcja, kolorystyka, dopuszczalne warianty kolorystyczne logo, pole ochronne, wersje kolorystyczne, logo mono i achromatyczne, czcionki, przykłady prawidłowego i nieprawidłowego użycia logo. Rozszerzona Księga Znaku. W rozszerzonej księdze znaku oprócz informacji podstawowych zawarte są informacje z przykładami zastosowania, konkretne projekty z użyciem logo: projekty konkretnych druków np. wizytówki, papieru firmowego, koperty, reklamy itd. inne przykłady zastosowania np na różnych tłach. Informacje zawarte w księdze znaku logo powinny być przestrzegane dla jednorodnego i spójnego kreowania wizerunku firmy. Dlaczego w naszym studio graficznym nie dajemy księgi znaku? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ księga zn