Przejdź do głównej zawartości

Plik wektorowy z logo do druku

Co to jest plik wektorowy do druku?
Takie pytanie najczęściej zadają sobie klienci po wizycie w drukarni, którzy chcą coś wydrukować dla swoje firmy np wizytówki. Najczęściej grafik prosi o plik wektorowy z logo firmy.

Plik wektorowy to plik, w którym obraz zapisany jest za pomocą figur geometrycznych. Główną zaletą pliku wektorowego jest to, że jest bezstratnie skalowalny. To znaczy można go dobrowolnie powiększać i pomniejszać bez utraty jakości, czyli odwrotnie jak przy plikach rastrowych, bitmapach jpg czy png, w skrócie zdjęciach.

Drugą bardzo ważną cechą jest możliwość zapisania kolorów w palecie barw CMYK, a właśnie takie potrzebne są do druku. Pliki bitmapowe najczęściej zapisywane są w kolorach RGB na monitory i często są powodem rozczarowania jak klient zobaczy wydruk pliku, który wcześniej widział na monitorze. Kolorystyka wykorzystywana w druku CMYK różnie się od kolorów RGB do internetu. Nie wszystkie kolory RGB da się odwzorować w palecie barw CMYK, szczególnie te jaskrawe i żywe. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Dlaczego kolory logo różnią się na monitorze i wydruku?

Najczęściej klienci wysyłają do drukarni pliki bitmapowe (zdjęcia). Powód? Nawet jak Klient ma pliki wektorowe np z logo to ich nie wysyła bo nie może ich otworzyć, nie ma programu graficznego. Dlatego wysyła pliki, które może zobaczyć czyli zdjęcia. Wyjątkiem jest plik wektorowy pdf i tu należy podać jakie w ogóle są rodzaje plików wektorowych.

Najpopularniejsze rozszerzenia plików wektorowych:
- cdr
- ai
- eps
- svg
- pdf

Naszym zdaniem najlepszym plikiem wektorowym jest pdf. Jest najbardziej rozpowszechniony, klient bez posiadania specjalistycznego oprogramowania graficznego może go podejrzeć. Dodatkowo najczęściej drukarnie życzą sobie do druku wysłanie projektu właśnie w pliku pdf z ustawieniami do druku, czyli w kolorach CMYK, ze spadami, czcionkami zamienionymi na krzywe itd, ale o tym w następnym artykule.

Co zrobić jak nie mamy pliku wektorowego np z logo?

Mając logo firmy tylko w pliku bitmapowym czyli zdjęcie np na stronie internetowej można zgłosić się do firm projektujących logo takich jak Studio Graficzne Strefa Pixeli, aby odtworzyli logo ze zdjęcia do pliku wektorowego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego kolory logo różnią się na monitorze i wydruku?

Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie tak: "Monitor świeci a kartka papieru nie". Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale przedstawia sedno problemu. Dodatkowo należy wyjaśnić jedną podstawową różnicę dotyczą  Palet Kolorów CMYK i RGB . Wyróżniamy dwie podstawowe palety kolorów: Paleta RGB  - czyli kolory używane na monitorach, telefonach, tabletach i telewizorach. Nazwa RGB pochodzi od angielskich nazw barw: R – red (czerwony), G – green (zielony) i B – blue (niebieski). Trudno w to uwierzyć, ale wszystkie kolory, które widzisz na monitorze składają się tylko z tych trzech kolorów. Tak, czarny też! Po prostu czarny kolor powstaje wtedy kiedy wszystkie kolory RGB mają wartość Zero, a biały kolor powstaje kiedy osiągają swoją maksymalną wartość czyli 255. Paleta CMYK  - czyli kolory używane do druku. To zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich. Skrót CMYK składa się z nazw czterech barw w wyniku, których dzięki ich zmieszaniu powstają wszytkie kolor

Księga znaku logo

Księga Znaku może być podstawowa lub rozszerzona, a przedstawione w niej informacje pokazują jak zbudowane jest logo i jak je używać. Podstawowa Księga Znaku. W podstawowej księdze znaku zawarte są informacje takie jak: opis budowy logo i jego konstrukcja, kolorystyka, dopuszczalne warianty kolorystyczne logo, pole ochronne, wersje kolorystyczne, logo mono i achromatyczne, czcionki, przykłady prawidłowego i nieprawidłowego użycia logo. Rozszerzona Księga Znaku. W rozszerzonej księdze znaku oprócz informacji podstawowych zawarte są informacje z przykładami zastosowania, konkretne projekty z użyciem logo: projekty konkretnych druków np. wizytówki, papieru firmowego, koperty, reklamy itd. inne przykłady zastosowania np na różnych tłach. Informacje zawarte w księdze znaku logo powinny być przestrzegane dla jednorodnego i spójnego kreowania wizerunku firmy. Dlaczego w naszym studio graficznym nie dajemy księgi znaku? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ księga zn